Znany architekt nazywany „góralskim Gaudim”, inicjator akcji Góralskie Veto odwiedził 7 listopada, w niedzielę Jasło i spotkał się z mieszkańcami w Domu Kultury Kolejarz. Była to już trzecia konferencja zorganizowana pod szyldem Stowarzyszenia Wolne Wybory w tym mieście, a przywódca Góralskiego Veta przyjechał do Jasła na zaproszenie Krystyny Olszewskiej, koordynatorki SWW na Podkarpacie.
Sebastian Pitoń przykuwa uwagę nie tylko swoim góralskim strojem, ale także innym spojrzeniem na otaczającą nas rzeczywistość. Inicjator Góralskiego Veta obecny stan kryzysu o światowym wymiarze nazywa wojną hegemoniczną, w którym ścierają się dwaj hegemoni: dawny, czyli Stany Zjednoczone, z nowym, którym są Chiny.
Pitoń tak wyjaśniał zgromadzonej w Kolejarzu publiczności istotę obecnie trwającej wojny hegemonicznej: – obecna konstrukcja świata wyłoniona po II wojnie światowej to PAX Americana, gdyż to właśnie USA przypisały sobie funkcję głównego, światowego hegemona. Tymczasem większość świata mieszka w Eurazji, która jest matecznikiem wszystkich największych cywilizacji. Polska jest częścią Eurazji i nas utrzymywano do tej pory w stanie takiego niedorozwoju wszelkiego typu. Jako przykład tego typu działań Prelegent podał upadek wielu polskich dobrze zapowiadających się firm.
Zdaniem S. Pitonia Stany Zjednoczone, które jawiły się dotąd jako orędownik demokracji i praw człowieka dziś utracił moralny mandat bycia światowym przywódcą. Dziś USA kojarzy się już tylko z neobolszewizmem i ideologią LGBT, a porządek świata, zdaniem Pitonia, powinien opierać się na dwóch wartościach: tradycyjnej rodzinie i racjonalnym myśleniu. Gdybyśmy obecną sytuację i docierające do nas zewsząd komunikaty, próbowali połączyć w spójną całość, to widać, że jeden element nie pasuje do drugiego – mówił szef Góralskiego Veta. – Umiejętność używania mózgu jest czymś bardzo trudnym – podkreślił.
W drugiej części spotkania przeznaczonej na zadawanie pytań Gościowi konferencji, mieszkańcy pytali o sprawy segregacji sanitarnej, podawali jej przykłady z terenu Jasła, dyskutowali nad rolą kościoła w obecnej sytuacji politycznej, a osobnym, szeroko omówionym tematem była nauka dzieci, których rodzice zdecydowali o wypisaniu dziecka z tradycyjnej szkoły i poddaniu go edukacji domowej. W tej części spotkania swoimi doświadczeniami z tego typu edukacją dzieliła się Monika Stanisławska – Pitoń, malarka i fotografka, prywatnie żona Sebastiana Pitonia. Małżeństwo troje swoich dzieci kształci w ten sposób i chętnie dzieliło się z publicznością swoimi doświadczeniami, polecając zainteresowanym ten model edukacji.
Monika Stanisławska – Pitoń wraz z Sebastianem Pitoniem odwiedzili w czasie swojego pobytu w Jaśle I Liceum Ogólnokształcące im. Kr. Stanisława Leszczyńskiego. Ryszard Prajsnar, Wacław Moskal i Agata Rabsztyn oprowadzili gości po szkolnym obserwatorium astronomicznym, i opowiedzieli o sukcesach uczniów tej szkoły w tej dziedzinie jak i w zakresie innych dziedzin naukowych. Goście byli pod dużym wrażeniem tych osiągnięć, a Sebastian Pitoń stwierdził, że zrobił na nim wielkie wrażenie etos nauki oraz praktyka jego kultywowania, jaki zauważył podczas swojej wizyty w najstarszej z jasielskich szkół. Przywódca Góralskiego Veta przyjechał do Jasła na zaproszenie Krystyny Olszewskiej, koordynatorki Stowarzyszenia Wolne Wybory.